Trump TikTok hesabı açtı saatler içinde milyonlar takip etti

DünyaGündem

Amerika’nın Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump, TikTok’a katıldıktan birkaç saat sonra, bir milyondan fazla takipçisi oldu. Trump, başkanlık yaptığı dönemde ulusal güvenlik gerekçesiyle TikTok’u yasaklamak istemişti.

Trump’ın platforma katılma kararı, eski başkanın üçüncü kez gireceği başkanlık seçimlerinde, genç seçmenlere ulaşmasına yardım edebilir. Biden’la yakın bir yarış içinde olan Trump, 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde bu hamleyle geniş bir kitleye seslenmeyi amaçlıyor.

Biden, 170 milyon Amerikalı tarafından kullanılan uygulamanın Çinli sahibi ByteDance tarafından satılmaması halinde yasaklanmasını öngören bir yasa tasarısını imzalamış olsa da, Biden’ın seçim kampanyası da TikTok’ta halihazırda yer alıyor.

Trump, Cumartesi gecesi @realdonaldtrump kullanıcı adıyla TikTok’ta bir tanıtım videosu yayınladı. Videoda Trump’ın Newark, New Jersey’deki bir Ultimate Fighting Championship dövüşünde taraftarları selamlaması yer alıyordu.

TikTok ABD’de yasaklanacak mı?

ByteDance, TikTok’u önümüzdeki Ocak ayına kadar satmasını ya da yasakla karşılaşmasını öngören yasaya mahkemelerde itiraz ediyor. Beyaz Saray, ulusal güvenlik gerekçesiyle Çin merkezli şirketin ABD’de varlığına son vermesini istiyor. TikTok ise ABD kullanıcı verilerini Çin hükümetiyle paylaşmayacağını ve kullanıcılarının gizliliğini korumak için önemli tedbirler aldığını savunuyor.

Trump’ın 2020’de başkan olduğu dönemde TikTok’u yasaklama girişimi mahkemeler tarafından engellenmişti. Mart ayında yaptığı açıklamada platformun ulusal güvenliği tehdit ettiğini savunmuş, ancak yasaklanmasının bazı gençleri olumsuz etkileyeceğini ve rakip sosyal medya platformu olan Facebook’u güçlendireceğini iddia etmişti.

Trump, halihazırda 87 milyondan fazla takipçisi bulunan Twitter’da aktif bir sosyal medya varlığına sahipken, neredeyse her gün paylaşım yaptığı kendi platformu Truth Social’da da 7 milyondan fazla takipçiye ulaşmış durumda.

ABD’deki bir temyiz mahkemesi geçtiğimiz hafta yeni yasaya yönelik yasal itirazları hızlı bir şekilde değerlendirmek için takvim belirledi. Başkent Washington Bölgesi Temyiz Mahkemesi, TikTok’un Haziran ayı başlarında Adalet Bakanlığı ile birlikte hızlı bir program talep etmesinin ardından davanın Eylül ayında sözlü oturumlar için ayarlanmasına hükmetti.

/VOA/

İlginizi Çekebilir

Hakkari Belediye Eşbaşkanı gözaltına alındı: Belediye basıldı
Mannheim’de bıçaklı saldırıya uğrayan polis hayatını kaybetti

Öne Çıkanlar