Yüksekova: Toplum ulaşım araçları bayram boyunca ücretsiz hizmet verecek

GenelGündem

Yüksekova Belediyesi’ni 988 Milyon 70 bin TL’lik borçla devraldıklarını duyuran DEM Partili eşbaşkanlar, 3 günlük Ramazan Bayramı süresince belediyeye ait tüm ulaşım araçlarının halka ücretsiz olarak hizmet vereceğini açıkladı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) tarihi bir farkla seçimleri kazandığı, iki dönemdir kayyım yönetiminde olan Hakkari’nin Gever (Yüksekova) ilçesinde, 4 Nisan’da mazbatalarını alıp göreve başlayan Belediye Eşbaşkanları Şadiye Kırmızıgül ve Şoreş Diri basın toplantısı düzenledi.  

Belediye binasında meclis üyelerinin katılıma ile gerçekleştirilen toplantıda masada kayyum yardımcıları olan Sami Keskin, Abdülkerim Bulut ve Fevzi Yıldırım’ın isimlerinin yer aldığı dosyaların bulunması dikkat çekti.

Toplantıda sözü ilk olarak Eşbaşkanlardan Şadiye Kırmızıgül aldı. İlk meclis toplantılarını bugün gerçekleştireceklerini dile getiren Kırmızıgül, aldıkları kararların hayırlara vesile olmasını dileyerek iki dönemdir kayyım yönetiminde olan belediyedeki tahribatı anlatmak üzere sözü Eşbaşkan Şoreş Diri’ye bıraktı.

 

BORÇ DETAYLARI

Sözlerine yönetim süreleri boyunca ayrım gözetmeksizin tüm Gever halkına gerekli en iyi hizmeti sunacakları sözü vererek başlayan Şoreş Diri, göreve başladıkları gibi kayyumların yarattığı tahribatları öğrenmek için ilgili kurumlardan yazışmaları talep ettiklerini belirtti. Diri, kayyım yönetiminde olan belediyenin 4 Nisan itibarıyla güncel borcunun 988 Milyon 70 bin TL olduğu bilgisini paylaştı.

 Bu borcun 895 Milyon 727 bin 788 TL’lik kısmının İller Bankası’na ait olduğunu belirten Diri, “İller Bankasına olan borcun 382 Milyon 448 bin 610 TL’si anapara, 513 Milyon 278 bin 188 TL’si faizidir. Geriye kalan borçlar ise, anaparası 40 Milyon 366 bin 460 TL, 20 Milyon 530 bin TL faiziyle birlikte toplam da 60 Milyon 986 bin TL Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 7 Milyon 44 bin 874 TL belediye birlikleri, 2 Milyon 303 bin 759 TL sendikalar ve son olarak 1 Milyon 600 bin TL de piyasa borcudur” dedi.

KAYYUM YARDIMCILARININ YETKİLERİ ASKIYA ALINDI

Belediyenin kasasında ise sadece 559 bin 774 TL olduğunu söyleyen Diri, İller Bankasından Nisan ayı kapsamında 30 Milyon 234 bin 396 TL gelir geldiğini, bu gelirin 14 Milyon 590 bin 279’unun personel maaşları ve belediye giderlerine gittiğini dile getirdi.,

Seçimden önce ve sonrasında halkın kendilerinden tek beklentisinin “kayyumcuk” olarak tanımladığı kayyum yardımcılarının görevden alınması olduğunu ifade eden Diri, “Halkımıza verdiğimiz sözü tuttuk. Kayyum yardımcılarını hukuki süreçleri netleşene dek ellerindeki yetkiler alınıp, görevleri askıya alınmıştır” dedi.

 KAYYUM 54 KİŞİYİ İŞE ALDI

 Bayram sonrası belediyenin tüm borcunu kalem kalem detaylı bir şekilde öğrenip en şeffaf şekilde, gelir giderlerle birlikte pankart yapılarak halkla paylaşacaklarını belirten Diri, “Yönetimde olduğumuz süre boyunca halkımızın gönlü rahat olsun. Her şeyin hesabını yargı yoluyla soracağız. Gelir ve giderler tümüyle halkla paylaşılacaktır. Halkımızın kesinlikle hiçbir şüphesi olmasın verdiğimiz tüm sözleri yerine getireceğiz. Kayyım borçla yetinmeyip 54 kişiyi belediyede işe almıştır. Belediyemize alınan bu işçilerle birlikte toplamda 289 personel çalışmaktadır” diye belirtti.

 BAYRAMDA ULAŞIM 3 GÜN ÜCRETSİZ

 Gerçekleştirecekleri ilk toplantıda meclis üyesi arkadaşlarının görevlendirmelerini belirleyeceklerini ifade eden Eşbaşkan Diri, ayrıca 3 günlük Ramazan Bayram süresince belediyeye ait tüm araçların ücretsiz olarak hizmet vereceğini duyurdu. Diri, belediyenin kayyım tarafından hazırlanan logosunu da değiştireceklerini açıkladı.

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Blinken’la görüşen Lapid rehine anlaşması çağrısında bulundu
Trump’ın Ukrayna’da barış planı basına sızdı, uzmanlar ‘korkunç’ dedi

Öne Çıkanlar