PYD Sosyalist Enternasyonal’in toplantısına katıldı

GündemPolitika

🔴 İspanya Sosyalist İşçi Partisi’nin ev sahipliğinde Madrid’de gerçekleştirilen Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısına katılan PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, kongrenin ardından İspanya Başbakanı Pidor Sanchez ve Çin Komünist Partisi yetkilileriyle bir araya geldi…

23 Şubat’ta başlayan ve 25 Şubat’ta sona eren kongreye PYD’nin Balkanlar temsilcisi İbrahim Müslim de katıldı.

Kongrede PYD adına konuşan İbrahim Muslim, ANHA’ya  şunları söyledi: “Yaralanan ve küresel şekilde dünya arasında çatışma alanı haline gelen Suriye’den PYD adına sizlerin huzurunda konuşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 12 yılda yüz binlerce insan öldürülmüş, yaralanmış, milyonlarca insan yerinden edilmiş, hayatın alt yapısı ve temelleri tamamen yerle bir edilmiş durumdadır. Ancak bu büyük kargaşada partimiz, bölgesel hegemonik güçlerin ortaya çıkardığı sonuca göre şekillenmemiş üçüncü yol siyasetiyle ortaya çıkmıştır. Tüm ulusal güçlerin koordinasyonu yoluyla bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasında halka önderlik edeceğine inandığımız sosyalist enternasyonal çizgide örgütlenmiştir.”

İbrahim, konuşmasında sosyalist enternasyonal örgütün kuruluş nedenlerine değinerek, örgütün 5 kıtada da toplumların eğitilmesinde ve demokrasi kültürünün geliştirilmesinde büyük rol oynadığını belirtti.

Muslim şöyle devam etti:

“Suriye’deki çatışmayı BM’nin 2254 sayılı kararına göre çözmeyi ve başta Suriye’deki Kürt sorunu olmak üzere tüm sorunların adil ve anayasal bir şekilde çözüleceği, merkezi olmayan, demokratik bir Suriye inşa etmeyi hedefliyoruz. Bu sorunun çözümünün Suriye’de demokrasi ve insan hakları kurallarının uygulanmasının garantisi olduğuna inanıyoruz. Sosyalist Enternasyonal’in bir üyesi olarak bizim de kriz ortamında kendi ilkelerimiz ve konumlarımız oldu. En başından beri üçüncü yolu seçtik. Biz sistemi, zalimleri desteklemedik, İslami Cihatçı muhalefeti de desteklemedik, ancak halkı örgütledik, öz savunma sistemleri kurduk, bu sayede bölgelerimizi DAIŞ’ten bölge halklarıyla birlikte kurtardık. Suriye ve diğer bölgesel oluşumlar demokratik özerk bir hükümet kurdular. Parti olarak Suriye halkının başına gelen felakete neden olan eski zihniyetin değişmesi için birçok çaba gösterdik. Yerel grupları kendi isteklerine göre kendilerini yönetebileceklerine ikna ettik.”

Muslim, bölgede demokratik ulus projesine yönelik saldırılara da vurgu yaparak, “Muhalif güçler projemize karşı çıktı. Bazıları Kürt halkının demokratik haklarını talep ettiğimiz için, siz teröristsiniz, dedi. Bazıları da bizim bölücü olduğumuzu söyledi. Gençlerimizin kanıyla DAIŞ teröründen kurtarılan bölgelerde ilkelerimiz var ama yine söylüyorum ki sosyalist enternasyonalin ilkelerini temsil ediyoruz ve bu ilkeleri Ortadoğu’da da uygulamaya çalışıyoruz. Demokrasiye ve insan haklarına karşı olan devletlerin bize saldırdığına inanıyoruz. Bunların başında Türk devleti gelmektedir. Türk devleti altyapıyı, hastaneleri, fırınları, enerji santrallerini ve su kaynaklarını dünyanın gözü önünde bombalıyor. Maalesef şu ana kadar hiçbir devlet ya da kurum buna karşı çıkmadı. Sosyalist Enternasyonal de bu saldırıyı eleştirmedi” şeklinde konuştu.

Muslim, konuşmasında siyasi ve diplomatik destek çağrısında bulunarak, kongrenin önemli kararlarla sonuçlanmasını temenni etti.

Toplantının ardından İspanya Başbakanı Pidor Sanchez ve Çin Komünist Partisi’nin Batı Asya ilişkileri sorumlusu ile görüşen Asya Abdullah, Türkiye’nin bölgeye yönelik saldırılarını anlattı.

PYD, birçok demokratik, sosyal, sosyalist veya işçi siyasi partisini bünyesinde barındıran uluslararası bir siyasi örgüt olan Sosyalist Enternasyonal Kongresinin üyesidir. Kongre, 5 kıtadan 162 örgüt ve siyasi partiden oluşuyor.

/ANHA/

İlginizi Çekebilir

İliç’te uluslararası anlaşma çiğnenmiş: En büyük risk sadece siyanür değil!
Papa: Rusya-Ukrayna Savaşı için diplomatik çözüm yolu izlenmeli

Öne Çıkanlar